Svi znamo taj osećaj - zaglaviš se u dizajnerskom procesu, beli ekran te posmatra nazad, a ideje jednostavno ne dolaze. To su oni trenuci kada se lako možeš osetiti bespomoćno i frustrirano, ali postoji bolji način da se nosiš s tim. Ključ je u tome da uvek nastaviš napred, čak i kada nemaš inspiraciju za sledeći korak.
Kada se osetiš zaglavljeno, umesto da se forsiraš da smisliš savršeno rešenje, prebaci se na neki drugi zadatak. Možda možeš organizovati fajlove, iseći assete, ili potražiti odgovarajuće stock fotografije. Možda deluje kao "mali" posao, ali ti zadaci su deo šire slike i svaki korak napred je još jedan korak ka završetku projekta. Na taj način zadržavaš produktivnost, umesto da gubiš vreme zureći u prazan ekran.
Prebacivanje na ove tehničke ili organizacione zadatke ima i psihološku prednost - omogućava ti da oslobodiš um od pritiska stvaranja i da mu pružiš vreme da procesira problem. Kada se skine pritisak sa kreativnog dela, često se desi da rešenja jednostavno dođu sama od sebe, gotovo neplanirano. Neki od najboljih dizajnerskih trenutaka dolaze onda kada nisi prisiljen da ih pronađeš.
Biti dizajner znači ne samo biti kreativan, već i fleksibilan da prepoznaš kada je trenutak da se povučeš korak unazad, tako da kasnije možeš napraviti dva koraka napred. Upravo tu fleksibilnost moraš negovati. Kada god naiđeš na zid, zapitaj se šta još možeš uraditi danas da doprineseš projektu.
Nastaviti napred ne znači uvek napadati problem direktno. Nekada to znači zaobići ga, pronaći način da ostaneš u pokretu dok tvoj um radi u pozadini. To je mala tajna svakodnevnog napretka. Ne čekaj da se inspiracija vrati sama od sebe - pokreni se, čak i kroz male stvari, i iznenadićeš se koliko daleko te to može odvesti.